A matematikus énem fontosnak tartja, hogy tisztázzuk a kiindulási helyzetállapot alapgondolatait.
Helyzet: nevezzük az egyszerűség kedvéért „független” változóknak! Ez olyan tényezőket fed le, amikre ugyan neked van némi hatásod, de mások jelentős hatással vannak rá. Például, hogy mennyi a jövedelmed, milyen a lakáshelyzeted, azt a mások által megszabott árak, a szüleid anyagi körülményei nagymértékben befolyásolják.
Állapot: nevezzük „függő” változóknak! Itt arról az állapotról van szó, amibe te személyesen az élethelyzeted megélése során kerülsz. A komfort-érzéseidről. A külső ingerekre adott érzelmi reakcióidról és azok megéléséről.
Tapasztalati tény, hogy hasonló (majdnem azonos) helyzeteket mások másként élhetnek meg, mint mi. Ez a jelenség saját életutunk során magunkra vonatkoztatva is előfordulhat. Életünk különböző szakaszaiban az ugyanolyan vagy nagyon hasonló helyzeteket teljesen másként is megélhetjük.
Helyzetállapot: Az egyénnél a két tényezőt – adott életszakaszban vagy „pillanatban”, időpontban – egyidejűleg, összefüggéseiben vizsgálva négyféle helyzetállapot modellezhető. Abból a tapasztalatból kiindulva, hogy az emberek semleges (0) kategóriát a helyzetükre és az állapotukra vonatkoztatva nem fogadják el, marad a jó és a rossz. Ez egyrészt azért van mert, ha alaposabban megvizsgálják a helyzeteket és az állapotokat, kiderül, hogy egy kicsit azért rossz avagy jó az, ami semleges. Másrészt az ember szívesebben jó vagy rossz, minthogy semleges (senki) legyen.